fbpx

Know-how Midjourney, czyli jak generować obrazy z AI

Dzięki ciągłemu rozwojowi sztucznej inteligencji (AI – ang. Artificial Intelligence) jesteśmy w stanie wygenerować m.in. teksty, przekazy audiowizualne, obrazy, prezentacje multimedialne, zdjęcia czy materiały marketingowe. Wraz z postępem tej technologii powstają coraz nowsze narzędzia ułatwiające nam korzystanie z zalet sztucznej inteligencji. Jednym z takich narzędzi, jest Midjourney, któremu przyjrzymy się bliżej i wyjaśnimy krok po kroku, w jaki sposób korzystać z niego efektywnie oraz jak z nim rozmawiać, aby sprostał naszym oczekiwaniom.

Czym jest Midjourney?

Midjourney to strona, za pomocą której w kilka sekund możemy wygenerować dowolny obraz, na podstawie poleceń, które wydajemy chat botowi, czyli sztucznej inteligencji (AI). Za pomocą sprecyzowanych opisów sztuczna inteligencja jest w stanie wytworzyć dla nas zestaw 4 obrazów w różnych stylach i formatach. Im dane opisy są dokładniejsze, tym lepsze są efekty generowanych obrazów.

Jak zacząć pracę w Midjourney?

Na chwilę obecną do użytku darmowego dostępna jest wersja Beta, która posiada kilka ograniczeń, ale sprawdzi się do nauki pierwszych kroków. Potrzebne jest tylko konto na Discordzie, do którego zostajemy przekierowani w celu logowania.

Aby zacząć generowanie obrazu potrzebna nam jest komenda (PROMPT), jaką wpiszemy w wyszukiwarkę i przy pomocy, której narzędzie będzie w stanie zadziałać. W oknie chatu należy wpisać polecenie /imagine, a następnie podać, jaki obraz chcielibyśmy uzyskać.

PAMIĘTAJ! Im więcej szczegółów podasz, tym lepszy efekt uzyskasz.

Jakich promptów używać, żeby tworzyć obrazy efektywniej?

Narzędzie, jakim jest Midjourney pozwala znam wpływać za pomocą właściwych promptów, na wiele parametrów, takich jak jakość, styl, wzór czy rozmiar. Im lepszy (płatny) pakiet, tym większy wpływ mamy na modyfikację grafiki. Aby móc, jak najlepiej zoptymalizować tworzenie za pomocą Midjourney przedstawiamy kilka pomocnych promptów i funkcji:

1. /Settings: po wpisaniu takiego polecenia Midjourney wypisuje nam kolejno ustawienia, jakie możemy sobie zmienić. Wskazane jest wybranie ustawień najnowszej wersji aplikacji, dla uzyskania najlepszych efektów.

Jest kilka wersji w jakich możemy generować obraz m.in:

V5 - najnowsza wersja, najlepsza w interpretowaniu języka naturalnego, ma wyższą rozdzielczość i obsługuje zaawansowane funkcje, takie jak powtarzanie wzorów w trybie - tile.

V4 - obecna wersja, wytrenowana na nowym superklastrze Midjourney.

Niji Model - powstał we współpracy Midjourney z Spellbrushem, dostosowanym do tworzenia anime i stylów ilustrowanych. Ten model posiada większą wiedzę z zakresu anime, jej stylów i estetyki. Jest lepszy w generowaniu dynamicznych i pełnych akcji ujęć oraz w obrazach skupiających się głównie na postaci.

Test Models - to modele wypuszczane co jakiś czas, tymczasowo, w celu przetestowania i zebrania opinii społeczności.

2. /Repeat - to opcja, w której wgrywamy do Midjourney obraz, a następnie generują nam się stylistycznie podobne grafiki w zależności od dodatkowych dodanych elementów w promptsie.

UWAGA! Trzeba zachować ostrożność, ponieważ Midjourney przyznaje sobie prawo do zawłaszczenia obrazu wrzucanego przez nas do chatu. Więc w momencie, gdy przykładowo generujemy obraz z naszą twarzą, zezwalamy narzędziu na dowolne wykorzystywanie naszego wizerunku.

3. /blend: to narzędzie, które pomaga w połączeniu kilku obrazów i wygenerowaniu jednego na bazie tych zuploadowanych.

PROTIP: aby nie mieć problemów z prawami autorskimi, polecane jest wykorzystanie wcześniej wygenerowanych na nasze potrzeby grafik, zamiast tych zaczerpniętych z Internetu.

Generowanie obrazu Midjourney

Gdy chat wygeneruje nam już pierwsze cztery propozycje, ale dalej nie uzyskaliśmy zadowalającego efektu, należy wpisywać kolejne polecenia stopniowo rozszerzając wpisywane prompty o kolejne parametry do skutku. Pod wygenerowanymi obrazami pojawią nam się pewne dodatkowe funkcje, oznaczone literką U i kolejno przyległymi do niej cyframi 1, 2, 3, 4. Nie należy się tego obawiać, jest to kolejna funkcja, której zadaniem jest ułatwienie nam pracy i przy pomocy, której możemy powiększać obraz, który podoba nam się najbardziej w wygenerowanym zestawie.

Podsumowując, sztuczna inteligencja otwiera przed nami wiele nowych funkcji, które mają na celu uproszenie nam życia codziennego. Przy pomocy tych kilku kroków jesteśmy w stanie wygenerować wiele ciekawych obrazów, które możemy w sposób przemyślany wykorzystywać na wiele sposobów, i które mogą stanowić dla nas solidną bazę lub inspirację.

PS. W trakcie prac nad tym tekstem Michał Sadowski - CEO Brand24 - opublikował na LinkedIn wpis dotyczący Midjourney. AI jest coraz częstszym tematem publikacji w mediach społecznościowych.

autorka: Daria Podlejska

SZUKASZ WSPARCIA PROFESJONALNEGO ZESPOŁU?

IMAGENCY Sp. z o.o.
ul. Sudecka 74
53-129 Wrocław, Polska

KRS 0000876322
NIP PL8992890997
Regon 38781628500000

Spółka wpisana do KRS
VI Wydział Gospodarczy
Sądu Rejonowego
dla Wrocławia-Fabrycznej
pod numerem KRS 0000876322

Kapitał zakładowy:
5 000 PLN opłacony w całości.

View